Join date : 2009-07-28
Age : 31
Location : BeyondTheObvious

Πήρε αυτό που ήθελε ο Άρης Empty
PostSubject: Πήρε αυτό που ήθελε ο Άρης   Πήρε αυτό που ήθελε ο Άρης Icon_minitimeFri Jul 30, 2010 6:56 pm

Ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε στο Μπιάλιστοκ καθώς επικράτησε με 1-2 της Γιαγκελόνια και απέκτησε τον τίτλο του αδιαφιλονίκητου φαβορί για πρόκριση στην επόμενη φάση. Τα δύο γκολ του Τόνι Κάλβο χάρισαν στην ελληνική ομάδα τη σπουδαία νίκη, αλλά η μέτρια εμφάνισή της μάλλον προβλημάτισε τον Εκτορ Ραούλ Κούπερ, αφού δεν ήταν λίγες οι φορές που φλέρταρε με τον κίνδυνο.

Πήρε αυτό που ήθελε ο Άρης 1280447061aris250x

Το άστρο του Τόνι Κάλβο αποτέλεσε τον καλύτερο οδηγό για τον Αρη, αφού οι «κίτρινοι» αξιοποίησαν και τις δύο ευκαιρίες που δημιούργησαν στα πρώτα επτά λεπτά. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Τσέζαρεκ είδε την κίνηση του Κάλβο και τον τροφοδότησε αλλά πριν εκτελέσει ανατράπηκε εντός της περιοχής. Ο Ισπανός εκτέλεσε μάλιστα το πέναλτι κι έκανε το 0-1. Πριν καλά-καλά συνειδητοποιήσουν οι Πολωνοί τι ακριβώς είχε συμβεί ήρθε το δεύτερο χαστούκι. Και πάλι από τον Κάλβο, αλλά τούτη τη φορά ήταν ο Σέρχιο Κόκε ο οποίος τροφοδότησε τον Ισπανό για το 0-2. Αναμφίβολα, αυτό ήταν το ιδανικό ξεκίνημα. Κατά μία έννοια όμως γύρισε μπούμερανγκ.

Το σκορ του αγώνα μάλλον «παρεξηγήθηκε» από τους παίκτες που έδειξαν χαλαροί και πλήρωσαν το τίμημα, ενώ θα μπορούσαν να «τελειώσουν» τους Πολωνούς μια και καλή. Η Γιαγκελόνια άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι, πήρε το κέντρο και στο 26ο λεπτό η λανθασμένη εκτίμηση του κέντρου της άμυνας του Αρη (Ρονάλντο Γκιάρο, Λαζαρίδη) έδωσε τη δυνατό στον Γκρζίμπ να «εκτελέσει» τον Σηφάκη στο 26ο λεπτό.

Κάπου εκεί στον Άρη κατάλαβαν ότι δεν υπήρχε περιθώριο για ανάσες, αρχίζοντας και πάλι να ανεβάζουν ρυθμούς αλλά κινδύνεψαν να χάσουν το πλεονέκτημα του ενός γκολ. Στον αντίποδα όμως, θα μπορούσαν να διευρύνουν το υπέρ τους σκορ, αλλά - γενικότερα στο παιχνίδι - είχαν μοιραίο παίκτη τον Ντάνιελ Τσέζαρεκ. Ο Κροάτης επιθετικός δεν επωφελήθηκε της ασθενούς απόκρουσης του Σαντομιέρσκι στο 32ο λεπτό έπειτα από σουτ του Κάλβο. Κάτι ανάλογο έγινε και στο 54ο λεπτό όπου και πάλι βρέθηκε σε θέση βολής εντός της περιοχής, αλλά δεν εκτέλεσε σωστά.

Με το σκορ στο 1-2, οι Πολωνοί δεν είχαν πολλά περιθώρια παρά να τα παίξουν όλα για όλα. Με άκρως επιθετική φιλοσοφία απέναντι στον Αρη που έδειξε την υπεραμυνθεί του υπέρ του σκορ. Ετσι το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους Πολωνούς των οποίων κάθε επίθεση.μύριζε γκολ, αφού οι μεν παίκτες του Αρη κάθε άλλο παρά πέτυχαν στα ατομικά μαρκαρίσματα, γεγονός που δημιούργησε πολλούς κενούς χώρους. Στο 62' ο Γκροσίτσκι δεν κατάφερε να μετουσιώσει την κυριαρχία της ομάδας του, ενώ το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς έκλεισε τον Αρη στην περιοχή του.

Η υπεροπλία των Πολωνών κράτησε μέχρι το 70', αφού μετά από αυτό το σημείο ο Αρης άρχισε να κρατάει περισσότερο τη μπάλα, αλλά και με τους παίκτες του να πηγαίνουν αποτελεσματικά στα μαρκαρίσματα. Ο Κούπερ φρόντισε να ενισχύσει μάλιστα τη μεσαία γραμμή του, βγάζοντας τον Σέρχιο Κόκε και βάζοντας στο παιχνίδι τον Καζναφέρη, περνώντας στην επίθεση τον Χαβίτο, ο οποίος όμως έδινε βοήθειες και αμυντικά. Στο τελευταίο 15πτο, άρχισαν και οι Πολωνοί να μένουν από δυνάμεις, γεγονός που έκανε πιο εύκολο το έργο της υπεράσπισης του σκορ για τον Αρη. Πέρα δηλαδή από κάποιες βαθιές μπαλιές. Εξαίρεση αποτελεί ασφαλώς η φάση του 88' όπου ένα λάθος του Πρίττα έδωσε τη δυνατότητα στον Γκροσίτσκι να απειλήσει, αλλά δεν έστειλε τη μπάλα άουτ.